ks. Piotr Skarga

Piotr Skarga – krótka historia

Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele wyjątkowych postaci, które z niezwykłym uporem walczyły w imię wiary i moralności. Jednym z takich ludzi był ksiądz Piotr Skarga, który zainspirował wielu katolików – między innymi założycieli organizacji, którą jest Instytut ks. Piotra Skargi. Jakie działania duchownego były godne naśladowania i czym zajmuje się stowarzyszenie stanowiące jego spuściznę?

Piotr Skarga był polskim duchownym, który działał w XVI wieku. Urodził się w Grójcu na Mazowszu w 1536 roku. Mimo szlacheckiego pochodzenia nie kierował się luksusami, ale starał się pomagać innym. Jako siedemnastoletni chłopiec kształcił się na Akademii Krakowskiej, jednak szybko postanowił zostać osobą duchowną. Przez to w 1564 roku przyjął święcenia kapłańskie we Lwowie. Od początku swojej działalności słynął z gorących mów, przez co szybko stał się kanclerzem kapituły Lwowskiej. Niestety, jego homilie były na tyle odważne, iż zyskał on wielu przeciwników, przez których musiał kilkukrotnie zmieniać miejsce swojej posługi. W swojej karierze był nawet nadwornym kaznodzieją Zygmunta III Wazy. Duchowny twierdził, że Kościół powinien ingerować w politykę, ponieważ jest sumieniem rządzących. Przez całe swe życie walczył z heretykami i ogólnie pojętą reformacją. Został w pewnym momencie życia Jezuitą, ponieważ zainspirowała go filozofia zakonu, szczególnie negatywnie nastawiona do herezji i odchodzenia od dogmatów wiary. Dzięki zostaniu zakonnikiem mógł także swobodnie wędrować po świecie i nawracać, za co niestety nierzadko był atakowany przez reformatów.

Na przełomie XX i XXI wieku w mieście Kraków powstała wyjątkowa instytucja – Instytut Piotra Skargi (SKCh im. ks. Piotra Skargi). Jest to organizacja zrzeszająca katolików świeckich, którzy postanowili, podobnie jak swój patron – przywracać sumienia Polaków i bronić moralności oraz podstawowych wartości europejskich, jakimi są honor, wiara i rodzina. Z tego powodu często organizowane są różnego rodzaju wiece, spotkania, konferencje i nawet pikiety, które dotyczą ogółu poglądów pro life. Instytut ks. Piotra Skargi zbiera negatywne opinie ze strony lewicowych mediów, jednak dzielnie i nieprzerwanie nie poddaje się w swoich działaniach. Warto wspomnieć, iż jest to organizacja non profit, a więc nieczerpiąca korzyści materialnych z wykonywanych przez siebie działań. Instytut finansuje liczne czasopisma, na przykład darmowe Przymierze z Maryją i cyklicznie publikowane pismo Polonia Christiana.