synod o synodalności

„Synodalność – mon amour…”

Od października 2021 r. trwa w Kościele Synod o Synodalności. Tymczasem zdumiewającym jest, jak mówiąc bardzo dużo o synodzie można doprowadzić do sytuacji w której nic na jego temat nie zostało powiedziane.

Gdzie mądry człowiek ukryje liść ? W lesie… A gdy nie ma lasu ? To mądry człowiek zasadzi las, żeby ukryć w nim liść.

W taki właśnie obrazowy sposób Gilbert Keith Chesterton, w opowiadaniu „Złamana szabla”, prezentuje znaną już od starożytności metodę dezinformacji i ukrywania oczywistych faktów.

Synod o Synodalności – pozory i…

Wszyscy wiemy, że Synod stał się tematem przewodnim dyskusji o Kościele. Gdyby jednak zapytać kogokolwiek o to czym jest ten, odmieniany przez wszystkie przypadki gramatyczne, synod i czego będzie dotyczył – usłyszymy, że… synodalności. Wbrew pozorom nie będzie to epistemologiczna debata o granicach poznania w dialogu, ale bardzo konkretne wyciąganie wniosków z pozornych rozważań o samym rozważaniu.

Mówiąc najprościej:

– Spotkajmy się, porozmawiajmy…

– O czym?

– No, jak to o czym? O tym, o czym będziecie chcieli nam powiedzieć! Nie wierzycie w Boga? Nie szkodzi, na pewno będziemy mogli się od się od was dużo nauczyć. A może nie uznajecie nauczania Kościoła? Walczycie z nim? Odrzucacie je? Nie szkodzi! Powiedzcie!

Zobaczymy, na pewno coś da się z tym zrobić…

Mimikra kulturowa

Dużo mówi się o synodzie – mało wyjaśnia się jaka jest metoda jego działania i jaki jest jego sens. Wszyscy wiedzą, że będziemy rozmawiać, ale w jakim celu i jakie są kompetencje uczestników debaty? Przede wszystkim: jakie są praktyczne cele powyższych?

W periodykach takich jak choćby „Polonia Christiana”, na portalach internetowych, z PCh24 na czele, w publikacjach autorów związanych ze środowiskiem, które tworzy Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, temat jest wnikliwie analizowany, omawiany i opisywany. Toczą się spory, debaty i dyskusje. Zdumiewa natomiast pastelowe obrazowanie zagadnienia przez media, które w pierwszej kolejności wydają się powołane, pod auspicjami hierarchów, do zmierzenia się ze sprawą. Poza tym: milczenie lub bardzo powierzchowne i jednostronne naświetlenie problemu.

Wydaje się, iż media podchodzące do sprawy krytycznie i nieufnie do tematu – najpoważniej potraktowały to czym powinna być… synodalność.

Piotr Podlecki

PS. Wspomniane w artykule Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wydało ciekawą, bogatą w fakty i spostrzeżenia broszurę o Synodzie. Można ją bezpłatnie pobrać, klikając tutaj.